Utajona alergia
"Toleruje wszystko ! Nie mam żadnej alergii ! " - protestuje pacjentka, która od dwudziestu lat cierpi na uporczywe bóle i migreny.
"Moje dolegliwości nie wynikają z jedzenia ! Nie widzę żadnego związku". Jest ona ofiarą pomyłki, która przez  dwadzieścia lat zamieniała jej życie w męczarnię.
W przeciwieństwach do alergii ostrych, w których objawy pojawiają się w ciągu godziny po zjedzeniu danego pokarmu ,w alergiach utajonych objawy rozwijają się w sposób skryty, często z kilkudniowym opóźnieniem.
Działanie
- Objawy wywołuje histamina
Histamina jest substancją, która wywołuje reakcję zapalną, jak na przykład - ukąszenie owada. Pojawia się ból, obrzęk i zaczerwienienie. To samo może zdarzyć się w całym organizmie, jeżeli wydzielanie histaminy będzie stale pobudzane, na przykład przez pokarmy. Może ona wywołać bóle, zapalenia , skórcze i obrzęki praktycznie we wszystkich narządach. Tłumaczy to, dlaczego przy alergiach pokarmowych objawy często się zmieniają i mogą być bardzo różnorodne.
Szczególne znaczenie ma oddziaływanie histaminy na żołądek i jelito.
Histamina pogłębia zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego potęgując jednocześnie ich skutki (niedobory, toksyny jelitowe). Z tego właśnie powodu zaburzenia jelitowe nie ulegają poprawie aż do czasu całkowitej zmiany diety.
Alergie mózgowe są szczególnym następstwem utajonych alergii pokarmowych. W tym przypadku wskutek alergii cierpi mózg. Skutkami są depresje, zły nastrój, brak energii, złe samopoczucie, zaburzenia koncentracji i niepokój wewnętrzny.
- Test na przeciwciała pokarmowe IgG
Przykład: utajona alergia na mleko. Układ odpornościowy wytwarza przeciwciała przeciwko mleku. W tej sytuacji pojedyncze cząsteczki składowe mleka dostają się jelitem do krwi i tworzą wraz z przeciwciałami przeciw mleku kompleksy immunologiczne. Kompleksy te mogą osadzać się w całym ciele, na przykład w stawach, oskrzelach czy naczyniach krwionośnych - powodować uwalnianie histaminy i stany zapalne.

Dzięki testowi wykrywającemu przeciwciała IgG można stwierdzić obecność przeciwciał i kompleksów immunologicznych, a tym samym zidentyfikować pokarm wywołujący chorobę.

Objawy wywołujące przez utajone alergie
•    Głowa, oczy, nos, uszy: bóle głowy, oszołomienie, zaburzenia koncentracji, zmęczenie. Ucisk w oczach, zmienna ostrość widzenia. Zakatarzony nos. Zapalenie zatok. Drapanie w gardle. Suchość w ustach.
•    Serce i płuca: Kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, trudność z oddychaniem, zadyszka. Niskie lub wysokie ciśnienie. Zapalenie oskrzeli. Astma.
•    Brzuch: Ucisk i ból brzucha, zgaga, brak tolerancji na niektóre potrawy, kolki, wzdęcia, nieregularne stolce, nudności, odruch wymiotny.
•    Skóra: Sińce pod oczami, trądzik, blada i zwiędła skóra, cellulitis, obrzęknięte spojówki, wypadanie włosów, łuszczyca, zaczerwienione spojówki.
•    Stawy: Sztywność palców,  bóle stawowe, osłabienie mięśni.
•    Ogólne: Zatrzymanie wody lub znaczna utrata wody, nadwaga, niedowaga, zbyt niski poziom cukru, bóle w okolicy narządów płciowych, łapczywe jedzenie, wilczy apetyt na słodycze i chleb.

Źródło [...] Dr Jurgen Juchheim, Jutta Poschet.